aktualności

Pożar składowiska śmieci w Zgierzu

news_c9fd3e6ead8b03c07a805b628e29d19e.jpg

BORUTA

ZGIERZ

23 maja Piotr Krysztofiak umieszczając na portalu Facebook poniższe zdjęcia spowodował zainteresowanie tematem #polsatnews. Trudno nie mieć określonych skojarzeń, kiedy po kilku dniach od nagłośnienia tematu / po raz kolejny / na składowisku wybucha pożar. Z pożarem walczyło ponad 50 jednostek.

Te zdjęcia wykonano 26 maja o godzinie 1:04 w Aleksandrowie Łódzkim z dystansu 8km od pożaru:

Tego samego dnia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało informację:

27 maja mijała druga doba pracy kilkuset strażaków przy gaszeniu pożaru składowiska śmieci w Zgierzu. Z narażeniem zdrowia i życia od kilkudziesięciu godzin Ci odważni mężczyźni walczyli z dramatycznym żywiołem ognia, toksycznymi wyziewami i dymem. Majowy Florian wystawił Was na wielką próbę męstwa. Jesteście prawdziwymi BOHATERAMI, przed którymi należy pochylić głowę.

28 maja, post z portalu Facebook poseł Agnieszki Hanajczyk:


„Rozpoczęła się trzecia doba od podjęcia działań mających na celu ugaszenie pożaru składowiska śmieci w Zgierzu. Pytań jest wiele, ale dzisiaj zasadniczo wszyscy zadają jedno - czy wędrująca chmura zanieczyszczenia stanowi zagrożenie dla ludzi i środowiska. Dzisiaj o 5 rano wyjechałam na dworzec kolejowy. Bełdów był spowity w takiej mgle, że trudno było się przemieszczać. Nie skojarzyłam zupełnie tego zjawiska ze zdarzeniem pożaru. Uznałam, że to zwyczajne zjawisko pogodowe. Pisząc ten post jestem bogatsza o kolejne wypowiedzi, konferencje, opinie. Teoretycznie powinnam być spokojna...ale nie jestem. Staram się być racjonalna i nie ulegać panice, ale czy powinnam bezgranicznie ufać w to co słyszę. Nie. Nie, bo mówimy o poważnym zagrożeniu. Nie, bo komunikaty są niespójne. Nie, bo wiem, że w tzw Parku Przemysłowym Boruta były składowane pojemniki z chemikaliami. Wielu dziennikarzy ma swoje 5 minut i chwała im za to, że cały czas obserwują i komunikują o akcji, która trwa w Zgierzu. Wiem, że wiele doniesień wzbudza strach i ulegamy emocjom. Być może ogólne poruszenie mieszkańców spowoduje szczególną staranność w wyjaśnieniu katastrofy ekologicznej / tak możemy śmiało nazwać zdarzenie, z którym mamy do czynienia / co możemy zrobić teraz, by uspokoić siebie i naszych bliskich? Poznać stan faktyczny, który umożliwi adekwatne działania. Czy powinien nam ktoś w tym pomóc? Tak ! Mamy swoich przedstawicieli w zgierskiej radzie powiatu. Mamy gminne media, na które się zrzucamy. Mamy w końce władze samorządowe. To wyjątkowa próba dla nas wszystkich. Sądziłam, że natychmiast będzie zwołana Rada Powiatu w trybie nadzwyczajnym. Tak się nie stało. Długo czekamy na aktywność naszego samorządu, bo przecież wiatry właśnie Aleksandrowowi L w tym dramacie nie sprzyjają. Wraz z moimi znajomymi oczekuję, że to radni powiatowi będą w najbliższych dniach zadawać dziesiątki pytań odpowiednim urzędnikom, służbom, przejrzą tryb administracyjny wydania decyzji, które doprowadziły do ekologicznej zapaści naszego regionu. To przecież ich " podwórko" aktywności samorządowej. Oczekujemy, że w najbliższych wydaniach aleksandrowskiego flesza i kuriera poznamy opinie niezależnych ekspertów i specjalistów w dziedzinie zanieczyszczenia środowiska i jego skutków. Urząd miasta winien jak najszybciej utworzyć specjalny kanał komunikacyjny, w którym będziemy informować o niepokojących zjawiskach i zadawać pytania. Akcja ratownicza i ciężka z narażeniem życia praca strażaków to jedna sprawa, a konsekwencje tego co się wydarzyło to coś zupełnie innego. Tu nic nie da się zakopać pod dywan. Wiemy, że na wiele odpowiedzi trzeba będzie poczekać, ale dzisiaj tu i teraz chcemy eksperckiej wiedzy, a nie powtarzanej informacji o zamykaniu okien… Tylko rzetelna wiedza może uspokoić nastroje i opanować panikę , która jest już mocno zasiana. Zostawmy na jakiś czas tematy lekkie i przyjemne w mediach. Zróbmy wszystko, by poczuć się bezpiecznie mieszkając w Aleksandrowie i jego okolicach.”


W Zgierzu pojawią się żołnierze z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń , by zbadać próbki gruntu, wody i powietrza.

http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/zgierz-pozar-wysypiska-wojskowi-wlaczyli-sie-do-akcji,108600.html


Fakty w sprawie pożaru . Interesujące, bo jak się okazuje poszkodowanym jest właściciel śmieciowego biznesu. Ponadto całe to zamieszanie z pożarem to wg pana prezesa firmy Green - Tec / słowo green brzmi tu bardzo oryginalnie / to walka polityczna. Zdumiewające, ale niewątpliwie Kowalski, Nowak i tysiące innych, do których należę po przeczytaniu oświadczenia łapią się za głowę.

https://www.radiolodz.pl/posts/44656-czuje-sie-poszkodowany-mowi-prezes-firmy-skladujacej-odpady-w-zgierzu


„Miarka się przebrała!”

W sprawie pożarów wysypisk śmieci nastąpiło zgłoszenie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował 29 maja premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że zobowiązał też prokuratora generalnego, by podjął zdecydowane działania, jeśli chodzi o prowadzenie postępowań w tej sprawie. 

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/morawiecki-jest-zgloszenie-do-abw-w-sprawie-pozarow-wysypisk-smieci,840917.html

30 maja o godzinie 12:00 odbyła się LV sesja Rady Miejskiej w Aleksandrowie Łódzkim, na której swoją liczną obecnością zaszczycili nas Nasi fantastyczni strażacy! Mężczyźni, którzy nie "wymiękają" w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Wszystkich ich kochamy.

Duma nas rozpiera bo wśród nich są też aleksandrowscy druhowie!

Jeszcze raz ogromne DZIĘKUJEMY dla wszystkich strażaków, którzy brali udział w akcji ratunkowej!
Jesteście naprawdę niesamowici!
Najlepsi!

Udostępnij: